Kilka słów o mnie

Jestem jeleniogórzaninem od urodzenia. Zwolennikiem sportowego wychowania dzieci i młodzieży.

Podziel się z innymi

| |

Talent prze-Kuty na dwoje

2016-03-29 19:15
Zacznijmy od tego, że święta wielkanocne mają podwójny wymiar. Ten smutny, związany ze śmiercią z Bożego dopustu, męką, smutkiem i ten wesoły, tryskający radością nowego życia, odrodzenia, wiosny.

Święta tegoroczne miały ten podwójny wymiar nie tylko w konfesyjno-historycznym znaczeniu, ale również w tym pojmowanym i odbieranym "tu i teraz". Mieliśmy piękną pogodę, miłą domową , atmosferę, ale i rzeczy straszne wokół siebie - zamachy, śmierci, choroby. A mnie ciągle po głowie chodzi zamiar pokazania tego co wspaniałe, prowadzące do zwycięstwa światła nad ciemnością i nie jest to bynajmniej oklepane hasło z wielkosobotniej liturgii. W naszych czasach ludzie, którzy żyją pośród nas i obok prowadzą aktywne życie, są znakomitymi przykładami zwycięstwa nad ciemnotą, zakłamaniem i hipokryzją naszego systemu. Takimi ludźmi, którzy obłaskaliwi codzienność i szaro-burość są Jadwiga i Tadeusz Kutowie, dumni właściciele Teatru Naszego w Michałowicach.http://teatrnasz.pl/

Zdarzyło mi się niedawno przyjechać z przyjaciółmi na przedstawienie "Naszej Klasy" https://www.youtube.com/watch?v=T_I6jdluHqU. Sala pękała w szwach, a aktorzy dokonywali cudów. Przez kilkanaście lat, kiedy nie widziałem obojga aktorów w akcji, ich talent prze-Kuty na dwoje właściwie się podwoił.

Podziwiać można ich maestrię w dwóch wymiarach. Pierwszy to ten ściśle aktorski, polegający na mistrzowskim wcieleniu się w serię postaci podczas jednego przedstawienia. Czasem widzimy podobne "czary", kiedy oglądamy Cezarego Żaka w "Plebanii", grającego jednocześnie proboszcza i wójta. Ale tu, w Teatrze Naszym, nie ma czasu na przerwę i klaps oznajmiający cięcie. Tu dokonuje się wcielenie w życie egzeplifikacji wielu sztandarowych postaci naszego społeczeństwa. A w głębi, jakby stanowiąc tło, wieszcząc niczym dziad litewski gra na gitarze Jacek Szreniawa - "Gruby", pełniąc rolę narratora-nienarratora. Całość, to nie tylko samo przedstawienie, ale i to co przed nim, po nim i nawet w trakcie. Wchodzenie w aktywne, dowcipne interakcje z widzami, to żywioł aktorów. Nie ma tu nic wymuszonego. Można powiedzieć, że płynie ten czas w Michałowicach zupełnie innym nurtem. Pełno tu meandrów, zakoli, zbiorników pełnych śmiechu, dialogów, i zabawy nie tylko dla widzów.https://www.youtube.com/watch?v=UH72h1stgK8 Aktorzy bawią się tym, co robią tak mocno i autentycznie, że tak naprawdę to oni powinni płacić swej publicznosci ;).

I tu chciałbym zatrzymać się nad tym, co istotne w życiu aktorskiego małżeństwa. To wszystko, co teraz posiada kształt i nazwę było nieomalże "ścierniskiem" z piosenki braci Golców. Małżeństwo Kutów z pomocą "Bożą i Księdza Kubka", jak pisze w swojej książce pan Tadeusz "To jest nasza Ameryka, czyli krótka historia Teatru Naszego", postawili na realizację marzeń i zrealizowali je w iście amerykańskim stylu. Lubię cieszyć się sukcesami innych, zwłaszcza, kiedy w ich osiągnięcie włożono tyle trudu i nie waham się tu napisać, miłości. Teraz Teatr, to nie tylko scena i restauracja w Michałowicach, to również restauracja Motto http://teatrnasz.pl/o-restauracji/, gdzie również można obejrzeć repertuarowe przedstawienia i zjeść, to co przygotowuje zarówno aktorka i szef kuchni- pani Jadwiga.

Kiedy przyglądam się małżeństwu Państwa Kutów uderza mnie jeszcze jedno. Ci ludzie nie tylko grają, zarabiają, tworzą i kochają psy. Łączy ich nie tylko pasja aktorska, ale spoiwem ich niewątpliwego sukcesu jest miłość. Może,sami nie wiedząc, prowadzą rekolekcje małżeńskie, dla tych, co gdzieś zagubili sens życia we dwoje?
Na stronie You Tube znajdą Państwo szereg filmów z działalności aktorskiej samego Teatru i naszych utalentowanych aktorów. Serdecznie polecam wizytę w Michałowicach tym, którzy potrzebują oderwać się od codzienności, łyknąć humoru, naładować akumulatory i przejść na inne myśli. Z pewnością nikt nie wyjdzie zawiedziony.

https://www.youtube.com/watch?v=yq7VpAUAwV0

Autorką zamieszczonych zdjęć jest Pani Lilianna Sokołowska.
Copyrgiht Teatr Nasz

Zdjęcie: "T.Kuty z Bambo" za Nowinami Jeleniogórskimi nr 28 z 9.07.2013 r, autor D.Antosik

Galeria


Komentarze

Buniek @ 176.111.135.*

wysłany: 2016-03-29 20:12

Cuś się chyba pozajączkowało przy pisaniu: "oglądamy Cezarego Żaka w "Plebanii", grającego jednocześnie proboszcza i wójta."?

Program TV @ 188.29.164.*

wysłany: 2016-03-29 21:57

Ostatnio , modny program na wszystkich stacjach TV to:
Państwo w Państwie w roli głównej prezes TK
Gra sierotę okrągłego Stołu i upadku Komuny.

Tomasz Żukiewicz @ 37.47.141.*

wysłany: 2016-03-30 15:22

Oj, pozajączkowało się ;). A wszystko to skutek nieoglądania seriali... Oczywiście chodzi o "Ranczo". Dziękuję za zwrócenie uwagi :).

niezrozumny @ 37.47.172.*

wysłany: 2016-03-30 22:06

Cyt:"Aktorzy bawią się tym. ... że tak naprawdę to oni powinni płacić swej publiczności":)
Czyżby to była nowa forma reklamy? Czy mój mózg już nie chyta?


Ależ, tu chodzi o to, że wykonują swój zawód z przyjemnością niekłamaną. Ja za swój bilet zapłaciłem 50 zł ;)
T.Ż.

Tak naprawde @ 92.40.249.*

wysłany: 2016-04-01 22:00

Wspaniały Teatr , nigdy nie byłem , lecz wielu słyszalo o nim🎭

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: