Kilka słów o mnie

Jestem jeleniogórzaninem od urodzenia. Zwolennikiem sportowego wychowania dzieci i młodzieży.

Podziel się z innymi

| |

Ręka do góry- mysza do dziury czyli rzecz o promocji sportowego talentu

2012-10-25 11:06
Ostatnio p.Jacek Sałaputa z Muzycznego Radia zagadnął był mnie o kondycję i przyszłość jeleniogórskiego sportu. Zawstydził mnie tym pytaniem, bo odpowiedź na nie zna jedynie prezydent. Jest zdaje się zapisana w jakimś dokumencie opatrzonym gryfem tajności. Odtajni go może po latach IPN, gdy czas będzie sposobniejszy, bo uporamy się już chyba ze wszystkimi galeriami, ale o tym napiszę kiedy indziej.

Zanim jednak nastąpi ten szczęsny moment, jakby nigdy nic prowadzam synów na zajęcia z piłki nożnej do „Chojnika”, a młodszego dodatkowo na aikido, skąd przynosi urocze i sympatyczne rymowanki. A to tę o myszy, a to o tym, jak „trzymając się za palec robimy walec” prezentując przy tym wymyślne przewroty. Dlaczego? Bo mam nadzieję, że jeżeli objawi się w nich krzta talentu, a znajdzie się jakiś zapaleniec (tu przychodzi mi do głowy znany z oddania trener piłki nożnej Mariusz Szczygieł), to będzie można promować ich zdolności. W każdym razie, na pewno, zażywanie ruchu z pewnością pomoże im prowadzić zdrowsze i sprawniejsze życie i nauczy, że sport może być piękny i twórczy.

Minął właśnie rok od współorganizowanej przeze mnie konferencji naukowej o promocji sportowego talentu. Wypowiadały się sławy życia sportowego min. Ireneusz Taraszkiewicz ówczesny trener naszych koszykarzy. Gościliśmy trenerów szkółki Wisły (obaj z doktoratami - sic!) oraz profesorów AWF we Wrocławiu (prof. Ryszard Bartoszewicz) i Uniwersytetu Ekonomicznego (prof. Mieczysław Morawski). Jakie wnioski wysnuli nasi goście? Przede wszystkim, takie, że nie ma spójnych programów rozwoju młodzieży, że stawiamy na talenty, ale zagraniczne, że sport jest w większości miast traktowany z lekkim dystansem, żeby nie powiedzieć z przymrużeniem oka. Okazało się również, że nasi nauczyciele wychowania fizycznego, a to była dobra wiadomość, na tle tych z krajów Europy wypadają wspaniale, że mamy mnóstwo utalentowanej sportowo młodzieży, która jak nieoszlifowane diamenty czeka na inicjatywy społeczno-wychowawcze.

Dobrą wiadomością była również ta, że dzięki zapaleńcom takim jak jeleniogórzanin rodem: Stanisław Chemicz, trener Wiślaków, jak wspomniany już Ireneusz Taraszkiewicz, Eugeniusz Sroka czy Leszek Oleksy, jak Henryk Chemicz (brat Stanisława) trener naszych łuczników, Andrzej Buklarewicz z KPR-u, który klubowi poświęca czas, pieniądze i zapał, można wypatrzyć niejeden sportowy talent, który trzeba promować. Wszystkich, pełnych zapału i ducha poświęcenia wymienić nie sposób, za co przepraszam ( notabene, wielu z tych zapaleńców to właśnie nauczyciele wf).

Czy chodzi tu o pieniądze? Tak również o nie, bo sprzęt, stroje, wyjazdy, organizowanie imprez kosztuje. Znam trenerów, którzy zrezygnowali ze swoich wynagrodzeń, aby młodzież trenować i nie dziwi mnie, że bywają okrzykiwani ludźmi roku czy sezonu. Bo w sporcie nie chodzi o „tłuczenie kasy”, ale o stworzenie młodym ludziom areny do zmagań, w czasie których stają KIMŚ. Sport ma z młodzieży wydobyć to co najpiękniejsze: umiejętność gry fair, zdobywanie laurów przy czystej konkurencji. Pasuje mi tu jak ulał cytat z Arkadiusza Gołasia, naszego siatkarza , olimpijczyka: „Każdy rodzaj sportu niesie ze sobą bogaty skarbiec wartości. Ćwiczenie uwagi, kształcenie woli, wytrwałości, odpowiedzialności, znoszenie trudu i niewygód, duch wyrzeczenia i solidarności, wierność obowiązkom – to wszystko należy do cnót sportowca.”

Komentarze

Laguna @ 193.17.71.*

wysłany: 2012-10-25 14:06

Trzeba pomyśleć jak takie talenty i zaangażowanie trenerskie skupić w jednym miejscu a nie na wyrywaniu sobie kasy z ochłapów które przyznają ludzie co się na sporcie nie znają. Pomyślcie jakbyśmy te młode talenty (nieważne z jakiej dyscypliny) skupić w jednym klubie (nieważne jakim) i potem czerpać korzyści z sukcesów i gratyfikacji za wyszkolenie....Zamiast tego mamy wielką wojnę podjazdową specjalnie kreowaną przez ludzi dających kasę

ania @ 78.8.40.*

wysłany: 2012-10-31 16:25

brawo, popieram.

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: