Kilka słów o mnie

Jestem jeleniogórzaninem od urodzenia. Zwolennikiem sportowego wychowania dzieci i młodzieży.

Podziel się z innymi

| |

Abonament - krytyka czystego rozumu

2012-10-30 16:30
Oj, zbeształby mnie Immanuel Kant, gdyby dowiedział się, że tytułu jego pracy o wolnomyślicielstwie wykorzystany został do czczych rzeczy. Z drugiej zaś strony znakomity filozof był ekscentrykiem więc...

Ostatnio przeczytałem informację, że Juliusz Braun ograniczy programy misyjne, ponieważ spółka jest w ciężkiej kondycji. Oto nie starcza już na lukratywne kontrakty dla prowadzących i niepotrzebne premie za osiągnięcia. Juliusz Braun chce obcięcia programów dla dzieci i młodzieży i zastąpienie ich bardziej misyjnymi reklamami podpasek i płynów do intymnej higieny w czasie kiedy maluchy z mamami będą oglądały dobranockę. Sądzę, że należałby dodatkowo wprowadzić obowiązkowe oglądanie reklam koników do czesania i batoników do pojadania, bo po co np. Bolek i Lolek (niegrzeczni kolaboranci rodem z IPN) mają maluchy bawić i uczyć. Zasadniczo zamiast bajki na dobranoc można puszczać wezwania do płacenia prócz abonamentu zasiłków na rzecz urządzenia centrum fitnessu i spa dla spracowanych członków zarządu telewizji publicznej.

Dlaczego w takim razie płacimy abonament?
Co nam jest- na co chorujemy? Czy to nie aby pomroczność jasna, przypadłość prezydenckich synów? I tu możliwą odpowiedź podsuwa nam Samotnik z Królewca, który w swojej Krytyce ukazuje, że całe nasze rozumienie świata zasadza się na nawykowych, błędnych założeniach. Sądziliśmy, że poznajemy świat naszymi zmysłami i uogólniając otrzymane dane, budujemy pojęcia, swego rodzaju esencje wcześniejszych doświadczeń. Tymczasem, twierdzi Kant, jest dokładnie odwrotnie. Struktura naszych umysłów narzuca nam sposób poznawania, a nawet przedmioty, które jesteśmy w stanie poznać. Ergo - płacę abonament, ponieważ nawyk spełniania zachcianek władzy wyssałem z mlekiem matki. Uff… a już myślałem, że to prawo moralne we mnie, a niebo gwiaździste nade mną.

Komentarze

Marcin Kaflik @ 31.175.163.*

wysłany: 2012-10-30 21:07

Znakomite!

cep @ 95.178.84.*

wysłany: 2012-10-30 23:50

Dobre! Najlepsze z Pańskich tekstów. (Proszę się nie urażać i tak trzymać.) Pozdrawiam!

Czuć się urażonym po pochwale? Nigdy w życiu - dziękuję!
Tomasz Żukiewicz

ano @ 78.8.40.*

wysłany: 2012-10-31 10:47

kapitalny tekst, pozdrawiam!

dobre @ 82.139.17.*

wysłany: 2012-10-31 13:51

ale chyb za madre dla wielu czytelnikow...

Demostenes @ 78.8.38.*

wysłany: 2012-10-31 19:47

Niebo gwiaździste nad Tobą, a Prawo... gdzie? No?....Gdzie?!

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: