Kilka słów o mnie

Jestem jeleniogórzaninem od urodzenia. Zwolennikiem sportowego wychowania dzieci i młodzieży.

Podziel się z innymi

| |

Wyłączamy prąd – włączamy oszczędzanie?

2012-11-08 11:15
Rosja darowała nam 100 z 550 dolarów ceny 1000 m 3 gazu! Minister Budzanowski twierdzi, że przełoży się to nawet na cenę dla odbiorcy końcowego (świat się kończy!). Podobno od stycznia gaz potanieje a prąd?

Niedawno miałem zaszczyt być zaproszonym na obchody 50-lecia istnienia Elektrowni Turów. Dopiero co słyszeliśmy dramatyczne sprawozdania z Bogatyni, w których awaria ta urastała do rangi kataklizmu. Owszem, była awaria, ale też elektrownia pracuje pełną parą. Awarii uległy tzw. ciągi nawęglania, gdzie zapalił się pył biomasowo-węglowy. Odznaczono zasłużonych energetyków przemawiano krótko i treściwie. Przybyło mnóstwo zacnych gości z prezesem PGE na czele. Z jeleniogórskich mediów pojawił się dziennikarz Muzycznego Radia p. Jacek Sałaputa, ale gdzie byli inni? Czytałem już o zaskrońcu w domu, żmijce w markecie, ale nie przeczytałem słowa o, nie tyle, okazji jubileuszu, co problemach i osiągnięciach jednego z największych pracodawców Dolnego Śląska i dostawcy aż 8% energii dla kraju. Byłem w elektrowni, prace remontowe już się zakończyły, na szczęście nikt nie zginął, ale jej władze muszą wyciągnąć stosowne wnioski. Podejrzewam, że rozważą zmianę stosowanego paliwa, bo coraz większą uwagę poświęca się jego biodegradowalności czy braku wybuchowego pylenia.

Co z tego wynika dla tzw. „zwykłego zjadacza chleba” czyli użytkownika energii elektrycznej? Mam nadzieję, że alternatywne źródła energii to nie tylko przepis unijny do bezwzględnego spełnienia ograniczenia emisji tlenku węgla i związków siarki, ale poszukiwanie takich jej źródeł, które pozwolą odetchnąć tym, którzy piorą, gotują i ogrzewają. Generalnie uważam, że gigantyczne dochody firm energetycznych biorą się z wyśrubowanych cen i generowaniu dywidendy za wszelką cenę. Rozumiałbym, gdyby oszczędności pokrywały inwestycje obniżające ceny, ale koncerny chyba nie do końca widzą to w ten właśnie sposób. Reklamę z moim ulubionym profesorem Jerzym Bralczykiem, w której namawia do włączenia oszczędzania odbieram zatem trochę jakby pokpiwanie rządzących z rządzonych. Jak natrętna mucha krąży wokół mnie myśl kardynała Richelieu: „Pomyślność państwa opiera się na rozumie rządzących i posłuszeństwie rządzonych”. Chciałbym więc móc uwierzyć w teoretyczne założenie Ministerstwa Środowiska, że mówimy o ochronie natury. Prawdę mówiąc, bardziej przemawia do mnie wierszyk Sandry z Łodzi pisany na konkurs o oszczędzaniu energii, bo dziecko, jak to dziecko, mówi wprost:

Światła nie pal niepotrzebnie,
bo inaczej mina zrzednie.
gdy Ci przyjdzie rachuneczek,
wydasz mnóstwo złotóweczek.

A może nie są to tylko pobożne życzenia i ceny energii zostaną obniżone o 20 % jak ceny rosyjskiego gazu?

Migawki z 50-lecia: http://www.youtube.com/watch?v=VdGfHyoQOnw

Komentarze

Wpisz swoje imię, pseudonim:

Wpisz treść: